Categorieën
Liedjes Muziek

Rodney Crowell. The outsider

De carrière van Rodney Crowell is pas de laatste jaren echt van de grond gekomen. In de jaren zeventig en tachtig was hij vooral bekend als muzikant in de begeleidingsband van Emmylou Harris en als schrijver voor anderen.

Op The Houston kid springt vooral het nummer Wandering boy er uit. Een song over aids in de homoscene van L.A. Twee broers groeien op in Houston. Een van de twee raakt verslaafd aan drugs en alcohol en loopt als homo aids op. De andere broer veracht diens levensstijl en de keuzes die zijn broer heeft gemaakt. Toch neemt hij uiteindelijk de broer in zijn huis op en verzorgt hem tot het einde. Haat, verachting, liefde en compassie in één song. Het nummer blijft vooral hangen door de lang uitgesponnen gitaarsolo’s.

Door bijna alle critici wordt deze plaat als het hoogtepunt van Rodney Crowell gezien. Waarschijnlijk klopt dit. Desalniettemin is zijn volgende plaat uit 2005 ook niet verkeerd. Sterker.

Op dit album, The outsider,  staat een nummer dat vooral tekstueel een juweeltje is en voor velen als leidraad in hun leven zou kunnen gaan dienen. Ignorance is the enemy. Onwetendheid is de vijand. Dient bestreden te worden. Een lied voor een tijd waarin te veel mensen zich laten leiden door hun gevoel, op zoek zijn naar sterke leiders en hunkeren naar een leven vol fun en plat consumeren.

Crowell is ongetwijfeld in een christelijk milieu opgegroeid. Veel van zijn teksten bevatten verwijzingen naar de bijbel. Hoogstwaarschijnlijk is hij zijn christelijke milieu ontgroeid en overgegaan tot de almaar groeiende groep mensen die in “Iets” geloven. De vader en de moeder uit Ignorance is the enemy zijn een soort substituut-God.  Op de keper beschouwd is Ignorance is the enemy een gospel, met drie voorgangers (Emmylou Harris, John Prine en Crowell zelf) die door een koortje worden omringd. Als je de tekst cynisch wilt benaderen dan is dat ook mogelijk want het woord “politiek correct” is ook van toepassing.

Ignorance is the enemy
Oh Mother, oh Father In our time of fear
Grant us the wisdom Your message for to hear

Send down Your angel band To fill Your hearts with power
Oh Mother, oh Father In our darkest hour

Ignorance is the enemy And it fills your head with lies
Its the kind of bliss that can make you miss The very truth before your eyes

Its not whos right or wrong Weak or strong, black or white you see
Ignorance is the enemy And its keeping you from me

Forgive me all my pettiness Forgive me all my greed
Forgive me for I know not how To live this life I lead

Ignorance is the enemy Let’s set the record straight
If history must repeat itself Why worry while you wait

Its a perfect blue and beautiful world You treat with such disdain
Ignorance is the enemy And It can only bring you pain

Forgive me all my vanity Forgive me my conceit
Forgive me when Im crawling Like a beggar at Your feet

Ignorance is the enemy And it wields a mighty sword
It can cut you down in a blaze of glory It can nail you to a board

If mercy and compassion only had a chance It could fill these holes weve dug
But ignorance is the enemy And its working like a drug

Oh Mother, oh Father In our time of fear
Grant us the wisdom Your message for to hear

Send down Your angel band To fill our hearts with power
Oh Mother, oh Father In our darkest hour

(donderdag 1 december 2005)

Door Hans van Duijnhoven

Bibliothecaris sinds september 1979. Werkzaam in de regio Noord Oost Brabant.

2 reacties op “Rodney Crowell. The outsider”

Geef een reactie

%d bloggers liken dit: